www.polmaratonkatowice.pl

Medica 2000 S.C.

Medica 2000 S.C.
Medica 2000 S.C.

Zdrowie dla zdecydowanej większości ludzi na świecie jest największa wartością i nie powinno to budzić zaskoczenia. W końcu od zdrowia wszystko się zaczyna i jeśli ono układa się po naszej myśli to możemy mówić również o tym, by rozwijać dalsze aspekty swojego życia bez obaw o to co się wydarzy. Dlatego właśnie to dbanie o zdrowie powinno być dla nas bardzo istotne i warto pamiętać o regularnym prowadzeniu badań diagnostycznych, by określać potencjalne niebezpieczne sytuacje związane ze zdrowiem. Mamy grupę takich badań, które powinno się regularnie wykonywać, ponieważ dzięki temu dość sprawnie będzie można oceniać niedoskonałości w pracy organizmu i sprawdzać z czego one wynikają. Te podstawowe badania to oczywiście morfologia, obok niej także oznaczenie poziomu cukru we krwi oraz oznaczenie cholesterolu. To wszystko ważne badania, dzięki którym będzie można zobaczyć, że pojawiają się jakieś niedoskonałości w pracy organizmu zanim w ogóle pojawią się konkretne objawy, które będą odczuwane. Zakłada się, że takie profilaktyczne badania powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Dzięki temu dość szybko będzie można zobaczyć jakie są zmiany w pracy organizmu i czego ewentualnie można się obawiać.

Badanie krwi – jak się przygotować

Jeśli ktoś chce się wybrać na profilaktyczne badania powinien wybrać się do punktu pobrania krwi rano na czczo. Najlepiej zadbać również o to, by poprzedniego dnia przed takim badaniem najpóźniej zjadać coś około godziny 18. Warto także zadbać o to, by ten spożywany wtedy posiłek był lekki. Jeśli w późnych godzinach zje się obfity posiłek to okaże się, że poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu będzie podwyższony. Dlatego właśnie wynik będzie niewiarygodny i może nam napędzić strachu. W ramach badania krwi będzie można uzyskać wyniki morfologii, a także oznaczony zostanie również poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu.

Morfologia krwi

Morfologia to podstawowe badanie, dzięki któremu będzie można uzyskać kompletne informacje na temat elementów krwi. W ramach takiego badania oceniany będzie poziom erytrocytów, leukocytów i krwinek płytkowych jakie znajdują się w każdym mm sześciennym krwi. Prowadzone są także działania zmierzające do tego, by ocenić hematokryt a więc to jaki jest procent elementów upostaciowionych w masie krwi. Badanie będzie także obejmować to jakie jest stężenie hemoglobiny oraz jaki jest procentowy udział poszczególnych rodzajów leukocytów w ogólnej ich liczbie. Dzięki przeprowadzeniu badania i uzyskaniu tych danych będzie można również dowiedzieć się jaką objętość mają erytrocyty jakie jest średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie a także stężenie hemoglobiny w ogólnej masie erytrocytów. W trakcie badania krwi będzie można również wykonać oznaczenie tak zwanego OB. Jest to odczyn Bernackiego, a więc badanie, które opiera się na tym, że sprawdza się jak szybko opadają erytrocyty we krwi, która po dodaniu czynników hamujących krzepnięcie umieszcza się w specjalnej kalibrowanej rurce. Poziom OB. Będzie uzależniony od tego jaki jest wiek badanej osoby oraz pleć. Jeśli będzie to wynik ponad normę to można liczyć się z tym, że występuje w organizmie stan zapalny i dlatego konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Badanie poziomu cukru we krwi

Badanie profilaktyczne w ramach którego określa się poziom cukru we krwi jest inaczej nazywane badaniem poziomu glukozy we krwi albo też glikemia. Badanie nie jest problemowe do wykonania, ponieważ wynik można uzyskać z tej samej próbki jaka była pobierana, by wykonać badanie morfologii krwi. Badanie glukozy najlepiej będzie przeprowadzać przed posiłkiem, przed przyjmowaniem insuliny i przed wysiłkiem fizycznym. Jeśli takie stany rzeczy miały miejsce to będzie trzeba zrobić takie badanie dopiero po dwóch godzinach. Po tych czynnościach poziom może się gwałtownie zmieniać a to sprawia, że uzyskany wynik nie będzie wiarygodny. Dlatego najwygodniej będzie dokonać badania na czczo w trakcie badania krwi, wtedy wynik rzeczywiście będzie wiarygodny.

Badanie poziomu cholesterolu we krwi

Badanie cholesterolu to fachowo badanie profilu lipidowego, które to badanie będzie obejmować badanie cholesterolu całkowitego a także badanie trójglicerydów, badanie cholesterolu HDL oraz cholesterolu LDL. Przez wykonanie takiego badania będzie można dowiedzieć się nie tylko jaki jest ogólny poziom cholesterolu ale jaki jest poziom jego poszczególnych frakcji. Oceniany będzie zarówno poziom złego jak i dobrego cholesterolu. Jest to bardzo ważne, ponieważ może być tak, że ogólny poziom cholesterolu we krwi będzie dobry, a poziom złego cholesterolu LDL będzie za duży i będzie występować znaczące ryzyko miażdżycy. Dlatego pełne badanie jest tutaj bardzo ważne i dostarcza cennych informacji o stanie zdrowia badanej osoby. Oprócz tego sprawdza się również poziom trójglicerydów, co będzie również bardzo ważne, ponieważ to kwasy tłuszczowe, które powodują powstanie zmian miażdżycowych i mogą być groźniejsze dla układu krążenia niż wysoki poziom cholesterolu.

228285903
ul. Smolna 34/14 00-375 Warszawa
145857350
5252519626