www.polmaratonkatowice.pl

Buty do biegania - www.polmaratonkatowice.pl

Buty do biegania

Październik 3rd, 2013

buty do bieganiaMyślisz o rozpoczęciu przygody z bieganiem? Zapewne zastanawiasz się jakie wybrać buty, żeby bieganie było zarówno zdrowe, jak i przyjemne. Jeżeli zakup butów potraktujesz poważnie, bieganie stanie się dla ciebie zdrowym narkotykiem, bez którego nie będziesz w stanie się obyć. Poniżej dowiesz się na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze właściwego obuwia do biegania.

Przede wszystkim sprawdź jaki masz typ stopy. Może to być stopa pronująca, supinująca oraz neutralna (do właściwego typu należy dobrać but) . Czym się od siebie różnią? Otóż stopa pronująca jest w przypadku, gdy podczas biegania kieruje się do wewnątrz, wykonując ruch nawracania, czyli ciężar ciała przenosi się z zewnątrz na wewnętrzną część stopy. Obuwie dla takich stóp posiada specjalne wstawki z materiałów usztywniających, które znajdują się po wewnętrznej stronie buta.

Stopa supinująca polega natomiast na niedostatecznym nawracaniu stopy na do wewnątrz (ciężar ciała przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy). Dlatego buty dla supinatorów posiadają specjalnie rozbudowany system amortyzujący stopę.

Przy stopie neutralnej ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całą stopę. W tym przypadku należy wybrać buty neutralne.

Dobrze, ale po jakim terenie przeważnie zamierzasz biegać? Czy będzie to raczej osiedlowy chodnik czy raczej parkowe alejki? Przy wyborze odpowiedniego obuwia, zwróć uwagę na jaką twardość podłoża buty są stworzone.

Oprócz powyższych koniecznie musisz poświęcić uwagę na rozmiarze obuwia do biegania. Oczywista oczywistość? Tylko z pozoru. Przy wyborze właściwych butów do biegania uwzględnij fakt, że stopa podczas biegania robi się bardziej ukrwiona, czyli po prostu stopa robi się ciut większa niż przy normalnym chodzeniu w ciągu dnia. Do butów kup też dobre wkładki, które będą dodatkowo amortyzowały stopę przed wstrząsami. Po około roku od rozpoczęcia biegania warto również  pomyśleć o zakupie drugiej pary butów, które zaczniesz używać równocześnie do starej pary, tak aby dla twoich stóp przesiadka z jednych butów (starych) na nowe nie oznaczała wstrząsu tylko była płynna i bezkontuzyjna.